Nyhedsbrev for foreninger september 2026

 

I dette nyhedsbrev kan du læse om:

  • Programmet for Foreningernes Aften - husk tilmelding
  • Nye kurser og uddannelsesforløb for frivillige
  • Gå-fællesskaber i uge 41
  • Sejlads på skoleskemaet i Ry
  • Invitation til den stiftende generalforsamling for foreningen "Fælles Hjerte"
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Kom med til Foreningernes Aften - Tilmeldingsfrist: 30. september

 
 
 
 
Foreningernes aften 2026.Png

AI genereret indhold

 
 
 
 

Onsdag den 7. oktober inviterer vi til Foreningernes Aften i Ry Hallerne

 

I år sætter vi fokus på foreningernes rolle og muligheder i forhold til borgernes sundhed og trivsel.

 

Glæd jer til en aften med fællesskab og inspiration, hvor I kan møde andre foreninger, politikere og administrationen. Vi skal fejre foreningslivet med årets prisuddelinger, høre Torben Stenstrup fra Foreningsudviklerne sætte fokus på stærke foreninger og sunde borgere og dykke ned i konkrete lokale erfaringer i fire forskellige spor. 

 

Vi starter med let aftensmad og netværk kl. 17.45. Programmet slutter kl. 21.00.

Tilmeldingsfrist: 30. september.

 

👉  Se hele programmet og læs om de fire spor

 
 
 
 
 
 
 
 
 

Styrk foreningen med nye kurser og uddannelsesforløb

 
Billede 1 Fotograf LASSE HYLDAGER.jpg

Foto: Lasse Hyldager

 
 
 
 

Folkeoplysningsudvalget i Skanderborg Kommune og DGI Østjylland er gået sammen om at styrke kompetencerne blandt frivillige og foreningsledere. Med nye kurser og uddannelsesforløb bliver det lettere at få inspiration, viden og konkrete redskaber til udvikling af foreningernes fællesskaber.

 

Alle forløb starter i efteråret 2026, og der er et begrænset antal pladser.

 

AI inspirationskursus for foreninger

Dato: 15. september (tilmeldingsfrist 13. september)

Læs mere og tilmeld dig her

 

Workshop: Børn og unge med usynlige handicap og særlige behov i foreningen

Dato: 22. september (tilmeldingsfrist 16. september)

Læs mere og tilmeld dig her

 

Kassererkursus 2

Dato: 28. september (tilmeldingsfrist 7. september)

Læs mere og tilmeld dig her

 

Unge tager ansvar - en projektlederorienteret uddannelse

Dato: 22. oktober - 15. december (tilmeldingsfrist 8. oktober)

Læs mere og tilmeld dig her

 

DGI Foreningslederuddannelse

Dato: 29. oktober - 28. januar (tilmeldingsfrist: 8. oktober)

Læs mere og tilmeld dig her

 
 
 
 
 
 
 
 
 

Kalder alle gå-fællesskaber i Skanderborg Kommune

 
 
 
 
Gå Fællesskaber.png

AI genereret indhold

 

Har I et gå-fællesskab, som kunne have glæde af flere deltagere?

Så er dette en oplagt mulighed for at synliggøre jeres tilbud og invitere nye gå-venner med i fællesskabet.

 

Skanderborg Kommune afholder i uge 41 en sundhedsuge, hvor der bliver fokus på gåture og fællesskaber.

 

Team Sundhedsfremme og Forebyggelse i Skanderborg Kommune gennemfører en samlet markedsføringsindsats, så flere borgere får kendskab til de lokale muligheder for at gå sammen med andre. Det sker blandt andet gennem:

  • Omtale af ugens gå-arrangementer på kommunens hjemmeside, i Din Avis, på Facebook gennem opslag og annoncering, digitale skærme og pyloner m.m. 
  • Evt. hjælp til at oprette eller synliggøre jeres tilbud på Socialkompas  

Målet er at gøre det lettere for den enkelte borger at finde et lokalt gå-fællesskab og blive en del af de mange gode fællesskaber, der allerede findes.

 

Har I lyst til at være med, eller vil I høre mere?

Kontakt Team Sundhedsfremme og Forebyggelse: 

Tlf. 24 43 80 21 

E-mail: Sundhedsfremme@skanderborg.dk

 
 
 
 
 
 
 
 
 

Sejlads på skoleskemaet i Ry

 
Ry Sejlklub nyhed, foto Peter Bang.jpg

Foto: Peter Bang

 

Hver tirsdag rykker 6. klasse fra Søhøjlandets Skole, afdeling Knudsø, undervisningen ud i Ry Sejlklub

 

Som en del af Danmarks Smukkeste Fællesskaber har sejlklubben åbnet dørene for et nyt undervisningsforløb, hvor eleverne lærer om sejlads, sikkerhed og samarbejde på Knudsø. 

Her bliver de udfordret på nye måder, når de skal tage ansvar, stole på hinanden og prøve kræfter med livet på vandet. 

 

For Ry Sejlklub er initiativet en mulighed for at give flere børn og unge indblik i foreningens aktiviteter og fællesskab. Samtidig får eleverne undervisning i nogle helt særlige rammer, hvor klasselokalet er erstattet af sø, sejlbåde og frisk luft. 

 

Ry Sejlklubs Facebook-side kan I se billeder fra undervisningen og høre, hvad eleverne selv siger om at have sejlads på skoleskemaet. 

 

Har jeres forening en idé til et nyt samarbejde eller en aktivitet, der kan åbne fællesskabet for flere børn og unge? Så kontakt gerne Kasper Møller Lee på 20471979 eller kasper.moller.lee@skanderborg.dk og hør mere om mulighederne i Danmarks Smukkeste Fællesskaber. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

Byggeriet skyder frem på Skanderborg Fælled - nu skal fællesskabet bygges med

 
Fremtidens Fællesskab1.png

AI genereret indhold

 

Byggeriet på Skanderborg Fælled er i fuld gang, og både FC Skanderborg og Skanderborg Håndbold kan se frem mod at flytte ind i Hjerterummet i juni 2027.

 

De nye rammer skaber ikke fællesskabet alene. Derfor er det vigtigt, at foreningerne allerede nu arbejder tæt sammen - både med hinanden og med de øvrige foreninger, der får deres daglige gang på Fælleden.


Fællesskab, frivillighed og liv i huset kommer ikke af sig selv. Det bliver en fælles opgave for den nye forening Fælles Hjerte at skabe gode relationer, aktiviteter og samarbejder på tværs, så Hjerterummet bliver et naturligt samlingspunkt for hele Fælleden.

 

Vær med til at forme fremtidens fællesskab ved at deltage i den stiftende generalforsamling for Fælles Hjerte.

  • Dato: Onsdag 16.09.2026
  • Tidspunkt: 19:00
  • Sted: Skanderborg Fælled 1, 8660 Skanderborg - i lokale VIP 5 (1.S.05)

Tilmelding skal ske til Heidi Olivarius på heidiolivarius@gmail.com

 

Hvis du vil vide mere om arbejdet med udviklingen af Fælleden, som idrætscenter kan du se mere på projektsiden eller på skanderborg.dk.